Breaking News

0 0

Odzyskiwanie danych Jak odzyskać dane z uszkodzonych dysków twardych

Jeśli dysk twardy uległ uszkodzeniu, możesz zastanawiać się, jak odzyskać swoje dane. Usługi odzyskiwania danych wykorzystują wysoce kontrolowane środowisko do przywracania danych. Pomagają one zminimalizować elektryczność statyczną i kurz, które mogą uszkodzić dysk twardy i głowicę odczytu/zapisu. Czyste pomieszczenia minimalizują również wpływ ciepła, wilgoci i temperatury na dyski twarde. Specjaliści zajmujący się odzyskiwaniem danych są przeszkoleni w zakresie przywracania danych przy użyciu najnowszych technologii odzyskiwania danych. W tym artykule omówiono kilka sposobów na odzyskanie danych.

Usuwanie plików

Po przypadkowym usunięciu pliku można się zastanawiać, jak odzyskać dane z urządzenia. Narzędzia programowe do odzyskiwania danych są dostępne zarówno dla systemów macOS, jak i Windows. Umożliwiają one przywracanie plików zarówno z wewnętrznych, jak i zewnętrznych dysków twardych. Po usunięciu pliku można wyświetlić jego lokalizację na dysku, korzystając z darmowej edycji programu EaseUS Data Recovery. W programie EaseUS Data Recovery możesz wyświetlić lokalizację i typ usuniętego pliku, klikając opcję „Usunięte pliki”.

Kosz jest dobrym miejscem do rozpoczęcia poszukiwania usuniętych plików. Niektóre pliki nigdy nie są całkowicie usuwane i będą znajdować się w Koszu do czasu przywrócenia ich do systemu. Korzystając z Kosza, użytkownicy mogą uzyskać dostęp do folderu, klikając go dwukrotnie lub klikając prawym przyciskiem myszy na pulpicie. Z tego miejsca można wybrać żądany plik i przeciągnąć go do nowej lokalizacji. Czasami użytkownicy mogą odzyskać usunięte pliki nawet ze smartfonów lub dysków USB.

W większości przypadków usunięcie pliku nie powoduje jego trwałego usunięcia, dlatego pierwszym krokiem do odzyskania usuniętego pliku jest zaprzestanie zapisu na dysku. Jeżeli plik zostanie nadpisany nowymi danymi, nie będzie ponownie widoczny. Do odzyskiwania usuniętych plików z pamięci flash USB można jednak użyć niektórych narzędzi do odzyskiwania plików. Po znalezieniu pliku użyj go, aby go przywrócić. Jeśli plik już tam jest, prawdopodobnie nie warto go odzyskiwać.

Uszkodzenia fizyczne

Jeśli dysk twardy uległ fizycznemu uszkodzeniu, można odzyskać dane na różne sposoby. W zależności od stopnia uszkodzenia może być możliwe odzyskanie większości lub wszystkich danych. W przypadku fizycznego uszkodzenia dysku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej usługi odzyskiwania danych. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z technikiem komputerowym, który może przeprowadzić użytkownika przez cały proces. Fizyczne uszkodzenie dysku do odzyskiwania danych może być trudne do wykrycia i naprawy, ale jest to częsty problem. Poniżej wymieniono kilka najczęstszych typów uszkodzeń dysków twardych.

Uszkodzenia fizyczne przy odzyskiwaniu danych występują wtedy, gdy uszkodzeniu ulegną elektroniczne elementy dysku twardego. Uszkodzenia te mogą spowodować uszkodzenie plików, a nawet ich całkowitą utratę. Aby naprawić dysk twardy, który uległ uszkodzeniu fizycznemu, należy go otworzyć, sprawdzić komponenty i wymienić uszkodzone. Odzyskiwanie danych po uszkodzeniach fizycznych wymaga użycia zaawansowanych narzędzi i wiedzy specjalistycznej. Proces odzyskiwania danych nie jest łatwy, dlatego w przypadku braku pewności co do stanu dysku twardego należy skontaktować się z profesjonalistą.

Istnieje wiele rodzajów uszkodzeń fizycznych, które mogą utrudnić odzyskiwanie danych. Płyta CD-ROM może ulec uszkodzeniu fizycznemu, gdy jej warstwa barwnika lub metalowe podłoże zostaną zdrapane. Dysk twardy może również ulec licznym uszkodzeniom mechanicznym. Takie uszkodzenie dysku jest najtrudniejsze do naprawienia i może spowodować znaczną utratę danych. Eksperci ds. odzyskiwania danych będą musieli odbudować fizyczną strukturę plików w celu przywrócenia utraconych danych. Proces odzyskiwania danych jest skomplikowany, ale efekty będą tego warte, jeśli nośnik jest w dobrym stanie.

Uszkodzone pliki

Jeśli Twoje pliki zostały uszkodzone z różnych powodów, musisz rozważyć odzyskanie danych dla uszkodzonych plików. Uszkodzone pliki powstają, gdy dane na nośniku pamięci zostaną utracone lub uszkodzone. Uszkodzone pliki nie otwierają się lub ulegają awarii z powodu brakujących danych. Choć taka sytuacja nie jest zbyt pożądana, istnieją różne sposoby odzyskiwania utraconych plików. W tym artykule omówimy niektóre z najskuteczniejszych metod odzyskiwania danych z uszkodzonych plików.

Pierwszym sposobem odzyskania uszkodzonych plików jest wykonanie operacji przywracania pliku cieni lub poprzedniej wersji. Jest to stosunkowo prosty proces – wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy uszkodzony plik i wybrać opcję „przywróć do poprzedniej wersji”.

Istnieją dwie główne przyczyny uszkodzenia plików: infekcja wirusem i błąd ludzki. Do zainfekowania wirusem może dojść w wyniku pobrania pliku z niebezpiecznej witryny lub podłączenia pendrive’a do niezabezpieczonej kafejki internetowej. Dlatego bardzo ważne jest uruchomienie na komputerze programu do wykrywania i naprawy wirusów. Jeśli nadal nie jesteś pewien, co jest przyczyną uszkodzenia, możesz użyć narzędzi do odzyskiwania plików innych firm, aby odzyskać uszkodzone pliki.

Uszkodzenie dysku twardego występuje w przypadku utraty zasilania lub nieoczekiwanego wyłączenia. Powoduje ono, że na dysku znajdują się niekompletne obiekty danych. Serwer może nie uruchomić się lub nie można znaleźć jego systemu operacyjnego. Dane mogą być również zniekształcone. Aby rozwiązać ten problem, można skorzystać z narzędzia programowego o nazwie Gillware. Oprogramowanie to jest w stanie rozwiązać zdecydowaną większość problemów związanych z uszkodzeniem dysku twardego. Jednak proces odzyskiwania danych nie gwarantuje ich przywrócenia.

Sformatowany system plików

Sformatowany dysk twardy nie jest beznadziejny. Odzyskanie danych ze sformatowanego dysku nie jest niemożliwe, ale nie jest to proces niezawodny. Formatowanie dysku jest rozwiązaniem tymczasowym. Po sformatowaniu dysku twardego, aby go odzyskać, należy nadpisać sektory danych losowymi danymi. Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z oprogramowania do formatowania, które zrobi to za Ciebie.

System plików określa sposób formatowania urządzenia. Jest to system odpowiedzialny za przydzielanie i przechowywanie danych. Jest on zależny od używanego systemu operacyjnego i zazwyczaj działa tylko na określonych urządzeniach pamięci masowej. Znajomość typu systemu plików może pomóc w wyborze odpowiedniego oprogramowania do odzyskiwania danych. O tym, jakiego systemu plików należy użyć, decyduje sam system. Choć systemy plików różnią się między sobą, są zazwyczaj typowe dla określonego urządzenia pamięci masowej.

Na szczęście jest dobra wiadomość dla osób, które utraciły swoje dane z powodu formatowania. Dzięki oprogramowaniu do odzyskiwania danych można odzyskać dane ze sformatowanych partycji znacznie szybciej niż w przypadku odzyskiwania pojedynczych plików. Ponieważ formatowanie dysku usuwa tylko wskaźniki do plików, narzędzie do odzyskiwania danych może znacznie szybciej pracować na partycji niż skanować cały dysk twardy. Analizując partycję, narzędzie do odzyskiwania danych musi przeanalizować tylko początek i koniec partycji, dzięki czemu wie, że wszystkie dane fizycznie znajdują się na tej partycji. Z oprogramowania do odzyskiwania danych mogą korzystać zarówno użytkownicy systemów Windows, jak i Mac.

Odzyskiwanie usuniętych plików

Istnieje kilka metod odzyskiwania usuniętych plików z różnych nośników pamięci. Wśród nich są narzędzia innych firm oraz narzędzia wbudowane w systemy operacyjne. Aby przeprowadzić wyszukiwanie, otwórz urządzenie i uruchom narzędzie do odzyskiwania danych, takie jak EaseUS Data Recovery Wizard. To oprogramowanie może przeskanować usunięte dyski w celu przywrócenia usuniętych plików i folderów. Po zakończeniu skanowania będzie można zobaczyć podgląd wybranego pliku.

Interfejs narzędzia ReclaiMe jest łatwy w nawigacji, a aplikacja automatycznie wykrywa i analizuje dowolne urządzenie pamięci masowej. Po pięciu minutach program wyświetli informacje, które udało się znaleźć. Przeglądaj drzewo folderów lub wyszukaj usunięte pliki według nazwy. Kliknij przycisk Zapisz na pasku narzędzi, aby odzyskać wybrane pliki lub foldery. Za pomocą tego oprogramowania można również odzyskać nadpisane dane. Po pomyślnym odzyskaniu plików można je przywrócić do innej lokalizacji.

Jeśli nie możesz zlokalizować plików z Kosza, możesz spróbować wyszukać je w Historii plików. Umożliwi to odzyskanie usuniętych plików z poprzedniej kopii zapasowej. Korzystając z funkcji „Filtr”, można zawęzić zakres wyszukiwania do wybranych plików. Możesz także spróbować wyszukać pliki lub foldery w opcji „Filtr”. Po znalezieniu usuniętych plików należy je gdzieś zapisać.

Koszt odzyskiwania danych

Koszt odzyskiwania danych różni się znacznie w zależności od firmy i rodzaju wymaganego odzyskiwania danych. Odzyskiwanie danych to wysoce wyspecjalizowana usługa, która wymaga specjalistycznych narzędzi i umiejętności zespołu inżynierów. Koszty odzyskiwania danych obejmują koszty ogólne prowadzenia działalności związanej z odzyskiwaniem danych, takie jak pomieszczenia sterylne, części zamienne i specjalistyczny sprzęt. Aby utrzymać koszty na niskim poziomie, duże firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych muszą prowadzić wiele „punktów obecności” – biur gromadzenia danych na całym świecie.

Koszty różnią się w zależności od ilości danych do odzyskania, typu systemu plików i fizycznego uszkodzenia urządzenia. W wielu przypadkach koszt odzyskania danych jest znacznie niższy niż koszt zakupu nowego urządzenia. W niektórych przypadkach można zaoszczędzić pieniądze, tworząc kopię zapasową danych w chmurze. Inną opcją jest fizyczne tworzenie kopii zapasowych danych na zewnętrznym dysku twardym. Jeśli nie jesteś pewien, jakiego rodzaju usługi odzyskiwania danych potrzebujesz, skontaktuj się z lokalną firmą świadczącą usługi odzyskiwania danych.

W zależności od rodzaju wymaganego odzyskiwania danych, koszty wahają się od 100 do 300 USD. Cena usługi odzyskiwania danych różni się także w zależności od tego, czy jest to urządzenie klasy korporacyjnej czy domowej. W przypadku odzyskiwania danych w przedsiębiorstwach wymagana jest bardziej szczegółowa diagnoza. Jeżeli urządzenie było laptopem lub innym przenośnym urządzeniem pamięci masowej, odzyskanie danych może wymagać innej usługi. Jeśli jednak potrzebne dane są wyjątkowo wrażliwe, nie należy podejmować prób samodzielnego odzyskiwania danych.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %